An obnoxious brat assigns his 0.0225-kilogram pet mouse Mickey the role of stunt
ID: 1291120 • Letter: A
Question
An obnoxious brat assigns his 0.0225-kilogram pet mouse Mickey the role of stunt mouse by stuffing him into a spring gun and shooting him up into the air at some angle. The gun's spring has a force constant of 94.9 N/m and is initially compressed 0.139 m. When Mickey reaches maximum height, he has a horizontal velocity with a speed of 2.25 m/s. How high above his initial location in the gun does Mickey soar? (In case you are worried, a miniature parachute opens at this point and Mickey lands safely. The brat is slightly less obnoxious than we thought.) Take g = 9.81 m/s2.
Explanation / Answer
Applying energy conservation
Initial energy=1/2*k*x^2
=0.91678 J
At max height mouse's total energy= kinetic energy+potential energy
=1/2*m*v^2 + mgh
=0.04877 + mgh
now 0.91678=0.04877 +mgh
mgh= 0.86801
h=4.12 m