A current path shaped as shown in the figure produces a magnetic field at P , th
ID: 1291654 • Letter: A
Question
A current path shaped as shown in the figure produces a magnetic field at P, the center of the arc. If the arc subtends an angle of ? = 50.0
A current path shaped as shown in the figure produces a magnetic field at P, the center of the arc. If the arc subtends an angle of ? = 50.0 degree and the radius of the arc is 0.400 m, what are the magnitude and direction of the field produced at P if the current is 5.00 A? ________________________nT Direction: (a) out of the page (b) toward the top of the page (c) toward the bottom of the page (d) toward the right of the page (e) into the page (f) toward the left of the pageExplanation / Answer
theta = 50 = (50*2*3.14)/360 = 0.872 rad
B = uo*I*theta/(4*pi*R)
B = (4*3.14*1e-7*5*0.872)/(4*3.14*0.4)
B = 1090 nT
-----------------
direction
(e) into the page