A current path shaped as shown in the figure produces a magnetic field at P , th
ID: 1323969 • Letter: A
Question
A current path shaped as shown in the figure produces a magnetic field at P, the center of the arc. If the arc subtends an angle of ? = 30.0? and the radius of the arc is 0.600 m, what are the magnitude and direction of the field produced at P if the current is 5.00 A?
nT
Explanation / Answer
Net magnetic field will be due to arc only because magnetic field due to straight wires will be 0 as it passes through centre and its value will be
B =munot*I / 2a *theta/360 = 4pi*10^(-7) * 5 /1.2 *30/360 = 4.36 * 10^(-7) T = 436.11 nT (ans)
And It will be directed into the plane (ans)