Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A current of I=8.0m A is flowing in a typical extension cord of length L=3.00 m.

ID: 2135192 • Letter: A

Question

A current of I=8.0m A is flowing in a typical extension cord of length L=3.00 m. The cord is made of copper wire with diameter d=1.5 mm.

The charge of the electron is e=1.6*10^-19 C. The resisitivity of copper is p=1.7*10^8 Omega m. The concentration of free electrons in copper is n=8.5*10^28m^-3

Find the drift velocity vd of the electrons in the wire.

Express your answer in meters per second, to two significant figures.
Find the total number of collisions that all free electrons undergo in one second.

Explanation / Answer

put all the values in this formula and solve further