Please include diagram Two oppositely charged parallel plates are separated by 5
ID: 1300994 • Letter: P
Question
Please include diagram
Two oppositely charged parallel plates are separated by 5.33mm. A uniform electric field of magnitude 1.13.105 N/C exists between the plates. (a) What is the potential difference between the plates? (b) What is the magnitude of the electric force on an electron between the plates? (c) How much work must be done on the electron in order to move it to the negative plate, if it is initially 2.9 mm from the positive plate? What is the work done by the electric force on the electron in the same situation? (d) Through what potential difference does the electron move? (e) What is the change in the potential energy of the system (electron and capacitor) as the electron is moved as described above?Explanation / Answer
A) V = E*d = 1.13*10^5*5.33*10^-3 = 602.29 v
B) W = V*q = E*d1*q = 1.13*10^5*2.9*10^-3*1.6*10^-19 = 52.432e?18 J
C)We = -F*d1 = -E*q*d1 = -1.13*10^5*1.6*10^-19*2.9*10^-3 = -?52.432e?18J
D) pd = E*d1 = 1.13*10^5*2.9*10^-3 = 327.7 v