Two astronauts, each having a mass of 79.0 kg, are connected by a 10.5 m rope of
ID: 1309090 • Letter: T
Question
Two astronauts, each having a mass of 79.0 kg, are connected by a 10.5 m rope of negligible mass. They are isolated in space, orbiting their center of mass at speeds of 4.60 m/s.
(a) Treating the astronauts as particles, calculate the magnitude of the angular momentum.
(b) Calculate the rotational energy of the system. I got it right
1671.64 J
(c) By pulling on the rope, one of the astronauts shortens the distance between them to 5.00 m. What is the new angular momentum of the system?
(d) What are the astronauts' new speeds?
(e) What is the new rotational energy of the system?
(f) How much work does the astronaut do in shortening the rope?
Explanation / Answer
1.Angular momentum : = 2(mrv) = 2(79*4.60*5.25) = 3815.7 Kgm2/s
3. Angular momentum will be conserved as no external force is in play. Thus will be 3815.7 kgm2/s
4. 3815.7 = 2mv2r2 (r2=2.5)
v2 = 3815.7/2*79*2.5 = 9.66 m/s
5. 2(1/2mv2 ) = 79*9.66*9.66 = 7371.93 J
6. Work done = Change in energy = 7371.93 - 1671.64 =
5700.29 J
#YOLO