Consider the circuit shown. All light bulbs are identical with a resistance of 1
ID: 1323092 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown. All light bulbs are identical with a resistance of 18.0 Ohms. The battery is V=15.0 V:
a) What is in ? the resistance seen by the battery?
b) What is in A the current through bulb C?
c) What is in A the current through bulb A?
d) What is in V the voltage across bulb D?
e) What is in W the power dissipated in bulb H?
Consider the circuit shown. All light bulbs are identical with a resistance of 18.0 Ohms. The battery is V=15.0 V: a) What is in ? the resistance seen by the battery? b) What is in A the current through bulb C? c) What is in A the current through bulb A? d) What is in V the voltage across bulb D? e) What is in W the power dissipated in bulb H?Explanation / Answer
a)Resistance seen from the battery = 18 + 18/2 +18 +18/3 +18 +18 = 87 ohm (ans)
b) current through bulb C = 15/ 87 = 0.1724 A (ans)
c)current through bulb A = 0.1724/2 =0.0862 A (ans)
d)Voltage across d = 6* 0.1724 = 1.0345 V (ans)
e) power = I2R = (0.17Z4)2*18 = 0.53499 W (ans)