Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the circuit shown. All light bulbs are identical with a resistance of 3

ID: 1322766 • Letter: C

Question

Consider the circuit shown. All light bulbs are identical with a resistance of 36.0 Ohms. The battery is V=12.0V:

a) What is in ? the resistance seen by the battery?
(174) - RIGHT!

b) What is in A the current through bulb C?

c) What is in A the current through bulb A?

d) What is in V the voltage across bulb D?

e) What is in W the power dissipated in bulb H?

Consider the circuit shown. All light bulbs are identical with a resistance of 36.0 Ohms. The battery is V=12.0V: a) What is in ? the resistance seen by the battery? (174) - RIGHT! b) What is in A the current through bulb C? c) What is in A the current through bulb A? d) What is in V the voltage across bulb D? e) What is in W the power dissipated in bulb H?

Explanation / Answer

A) Resistance = 36+36/2 + 36 + 36/3 + 36 + 36= 174 ohm

b)current through bulb C = 12/174 = 0.06897 A(ans)

c)current thtough bulb A = 0.06897/2 =0.03448 A (Ans)

d) voltage across bulb D = 12 * 0.06897 =0.8276 V (ans)

e)power dissipated in bulb H = I2R = (0.06987)2*36 = 0.17122 W (ans)