An airplane is heading due south at a speed of 530km/h . If a wind begins blowin
ID: 1327397 • Letter: A
Question
An airplane is heading due south at a speed of 530km/h . If a wind begins blowing from the southwest at a speed of 80.0 km/h (average).
Part A
Calculate magnitude of the plane's velocity, relative to the ground.
v= _____ km/h
Part B
Calculate direction of the plane's velocity, relative to the ground
Theta= _______ Degrees eas of south
Part C
Calculate how far from its intended position it will be after 10.0 min if the pilot takes no corrective action. [Hint: First draw a diagram.]
Delta x= _______km
Explanation / Answer
a) Windspeed North = 80 cos 45 = 56.56 kph
Windspeed West = 80 sin 45 = 56.56 kph
Plane speed ( rel ground ) = 56.56^2 + (530 – 56.56)^2 = 476.8 kph
b) sin ø = 56.56 / 476.8
ø = 6.81
c) 10 mins. is 1/6th. hr
He will be the distance the wind blows him in 10 minutes = 80 / 6 = 13.3 km