An airplane is heading due south at a speed of 550km/h. If a wind begins blowing
ID: 2127856 • Letter: A
Question
An airplane is heading due south at a speed of 550km/h. If a wind begins blowing from the southwest at a speed of 70.0km/h(average).
Calculate magnitude of the plane's velocity, relative to the ground.
Calculate direction of the plane's velocity, relative to the ground.
An airplane is heading due south at a speed of 550km/h. If a wind begins blowing from the southwest at a speed of 70.0km/h(average). Calculate magnitude of the plane's velocity, relative to the ground. Calculate direction of the plane's velocity, relative to the ground. Calculate how far from its intended position it will be after 15.0m if the pilot takes no corrective action.Explanation / Answer
a) Windspeed North = 70 cos 45 = 49.50 kph
Windspeed West = 70 sin 45 = 49.50 kph
Plane speed ( rel ground ) = ? 49.50^2 + (550