Part A) An airplane of mass 14000 kg is flying in a straight line at a constant
ID: 1336933 • Letter: P
Question
Part A) An airplane of mass 14000 kg is flying in a straight line at a constant altitude and with a speed of 600.0 km/hr. The force that keeps the airplane in the air is provided entirely by the aerodynamic lift generated by the wings. The direction of this force is perpendicular to the wing surface. Calculate the magnitude of the lift generated by the wings of this airplane.
Part B) To change the direction of the plane, its wings are banked. If the wings of the plane are banked 42.5° to the horizontal, what is the radius of the circle in which the plane will be flying? Assume that the speed remains 600.0 km/hr during the turn and that the magnitude of the lift provided by the wings is unchanged.
Part C) What is the magnitude of the vertical acceleration that the airplane experiences as a result of the turn?
Explanation / Answer
mass of airplane , m = 14000Kg
magnitude of lift force = m* g
magnitude of lift force = 14000 * 9.8
magnitude of lift force = 137200N
b)v = 600 km/hr=166.67
let the radius of plane is r
m *v^2/r = 137200 * cos(42.5)
14000* 166.67^2/r = 137200* cos(42.5)
r = 3845 m
c)let the vertical acceelration is a
m * a = m * g - F * sin(42.5)
14000 * a= 14000* 9.8 - 137200* sin(42.5)
a = 3.18 m/s^2