Part A) A weather balloon is inflated to a volume of 25.0 L at a pressure of 755
ID: 916033 • Letter: P
Question
Part A)
A weather balloon is inflated to a volume of 25.0 L at a pressure of 755 mmHg and a temperature of 25.9 C. The balloon rises in the atmosphere to an altitude where the pressure is 375 mmHg and the temperature is -14.7 C. Assuming the balloon can freely expand, calculate the volume of the balloon at this altitude.
PartB)
At standard temperature and pressure (0 C and 1.00 atm ), 1.00 mol of an ideal gas occupies a volume of 22.4 L. What volume would the same amount of gas occupy at the same pressure and 50 C ?
Part C)
A balloon was filled to a volume of 2.60 L when the temperature was 30.0C. What would the volume become if the temperature dropped to 11.0C
Explanation / Answer
a)
V = 25
P = 755
T = 25.9 = 298.9
P2 = 375
T2 = -14.7 = 258.3
V2 = ?
Apply ideal gas law ratios
P1*V1/T1 = P2*V2/T2
V2 = P1/P2 * T2/T1 * V1
V2 = (755/375)(258.3/298.9) * 25 = 43.49 L
B)
Fin volume when T = 50 = 323 K
V1/T1 = V2/T2
V2 = T2/T1 * V1 = 323/273 * 22.4 = 26.50 L
C)
V = 2.6 L
T = 30 = 303
T = 11 = 284
V1/T1 = V2/T2
V2 = V1*T2/T1 = 2.6*284/303 = 2.43696 L