Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The flywheel of a steam engine runs with a constant angular speed of 115 rev/min

ID: 1372623 • Letter: T

Question

The flywheel of a steam engine runs with a constant angular speed of 115 rev/min. When steam is shut off, the friction of the bearings and the air brings the wheel to rest in 2.7 hours.

A) What is the magnitude of the constant angular acceleration of the wheel? (Write your answer with units of rev/min2. )

B) How many rotations does the wheel make before coming to rest? (No units required)

C) What is the magnitude of the tangential component of the linear acceleration of a particle that is located at a distance of 59 cm from the axis of rotation when the flywheel is turning at 58 rev/min?

Explanation / Answer


A) alfa= (wf-wi)/t = (0- 115)/(2.7*60) = -0.7098 rev / min^2


B) theta = wi*t + 0.5*alfa*t^2

theta = 0 + 0.5*0.7098*2.7*60*2.7*60

rotations = 9313.9956

c) a-tan = R*alfa = 0.59*0.7098*2*3.14/(60*60) =47.3*10^-4 m/s^2