The flywheel of a steam engine runs with a constant angular speed of 129 rev/min
ID: 2096584 • Letter: T
Question
The flywheel of a steam engine runs with a constant angular speed of 129 rev/min. When steam is shut off, the friction of the bearings and the air brings the wheel to rest in 1.8 h. What is the magnitude of the constant angular acceleration of the wheel in rev/min^2? Do not enter the units.
1.19 <--Correct
How many rotations does the wheel make before coming to rest?
6970 <-- Correct
What is the magnitude of the tangential component of the linear acceleration of a particle that is located at a distance of 60 cm from the axis of rotation when the flywheel is turning at 64.5 rev/min?
What is the magnitude of the net linear acceleration of the particle in the above question?
Explanation / Answer
1)alfa = w/t = 129/(1.8*60) = 1.19 rev/min^2
2)angular displacement = (w2^-w1^2)/2*alfa = 6970 rev
3)a_tan = r*alfa = 0.6*(1.19*2*3.14/3600)=0.00126 m/s^2
4)a = sqrt(a_rad^2 + a_tan^2) = 27.34 m/s^2