The flywheel of a steam engine runs with a constant angular speed of 139 rev/min
ID: 2148353 • Letter: T
Question
The flywheel of a steam engine runs with a constant angular speed of 139 rev/min. When steam is shut off the friction of the bearings and the air brings the wheel to rest in 1.5 h. What is the magnitude of the constant angular acceleration of the wheel? The flywheel of a steam engine runs with a constant angular speed of 139 rev/min. When steam is shut off the friction of the bearings and the air brings the wheel to rest in 1.5 h. What is the magnitude of the constant angular acceleration of the wheel?Explanation / Answer
w0 = 139 rev/min
w = w0 + t
Therefore
0 = 139 + *1.5*60
Therefore
= - 1.544 rev/min^2
-ve means retardation
So = 1.544 rev/min^2