Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The flywheel of a steam engine runs with a constant angular speed of 145 rev/min

ID: 2095855 • Letter: T

Question

The flywheel of a steam engine runs with a constant angular speed of 145 rev/min. When steam is shut off, the friction of the bearings and the air brings the wheel to rest in 2.6 hours. What is the magnitude of the constant angular acceleration of the wheel? (Use units of rev/min2. )


I got constant angular acceleration is equal -.929 rev/min^2


But i need help the last two questions.


b)What is the magnitude of the tangential component of the linear acceleration of a particle that is located at a distance of 56 cm from the axis of rotation when the flywheel is turning at 72 rev/min?


c)What is the magnitude of the net linear acceleration of the particle in the above question?

Explanation / Answer

a)alfa = -929 rev/min^2 = -1.62 rad/s^2

b)

a_tan = r*alfa = 0.56*1.62 = 0.9072 m/s^2............
a_rad = r*w^2 = 56.79 m/s^2............

c)a = sqrt(a_tan^2 + a_rad^2) = 31.81 m/s^2