Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider a series RL circuit with R = 80.0 ? and an unknown inductor L, driven b

ID: 1374290 • Letter: C

Question

Consider a series RL circuit with R = 80.0 ? and an unknown inductor L, driven by an AC emf with E = 38.0 V (rms) at frequency f = 6.50 kHz. If we measure the current in the circuit, we find I rms = 0.190 A.
a) What is the inductance L?

b) What is the magnitude of the phase angle between the applied voltage and the current?

Consider a series RL circuit with R = 80.0 ? and an unknown inductor L, driven by an AC emf with E = 38.0 V (rms) at frequency f = 6.50 kHz. If we measure the current in the circuit, we find I rms = 0.190 A. a) What is the inductance L? b) What is the magnitude of the phase angle between the applied voltage and the current? c) What is the ratio of the power dissipated in the resistor to the power that would be dissipated if the inductor were not in the circuit? (Assume that Erms stays the same.)

Explanation / Answer

  Capacitive Reactance Xc = 1/(2?fC)
Inductive Reactance X? = 2?fL
Impedance Z = ?(R