Consider a series RC circuit for which R = 8 M ohm m, C = 5 mu F and ephsilon =
ID: 1510286 • Letter: C
Question
Consider a series RC circuit for which R = 8 M ohm m, C = 5 mu F and ephsilon = 20 V. Find the maximum charge on the capacitor after the switch is closed 100 MuC 0.13 MuC 0 C 120 muC The switch in the RC circuit described in problem I is closed at t = 0.s. Find the charge on the capacitor 40s after the switch is closed 39.3nC 3.93 muC 39.3 MuC 63.2MuC Associated with a moving electric charge is a magnetic field an electric field both of these neither of these An electron having a charge e is accelerated through a potential difference V. How much kinetic energy dies it gain eV V/e e/V None of the precedingExplanation / Answer
part a )
Q = CV
Q = 100 uC ( A option)
part 2 )
here capacitor is charging
Q = Qo(1-e^-t/T)
T = time constant =RC = 40s
t = 40s
Q = 63.2 uc ( d option)
part 3 )
moving charge produce both magnetic and electric field ( C option )
part d )
KE = PE
KE = eV ( a option )