Consider a series RL circuit with R= 84.0 and an unknown inductor L, driven by a
ID: 1699319 • Letter: C
Question
Consider a series RL circuit with R= 84.0 and an unknown inductor L, driven by an AC emf with Erms= 33.0 Volts at frequency f= 6.80 kHz. If we measure the current in the circuit, we find Irms= 0.167 Amps.
What is the magnitude of the phase angle between the applied voltage and the current?
Consider a series RL circuit with R= 84.0 and an unknown inductor L, driven by an AC emf with Erms= 33.0 Volts at frequency f= 6.80 kHz. If we measure the current in the circuit, we find Irms= 0.167 Amps.
What is the magnitude of the phase angle between the applied voltage and the current?
Explanation / Answer
33=0.167(84+jx):33=14.028+jx*0.167:33-14.028=jx*0.167:18.972/0.167=j113.605=XL 113.605/(2*pi*6800)=0.00266=L a) 2.66 mH b) (33 angle 0 degrees)/(84+j113.605)=(0.234 angle 53.52 degrees) 0.234^2*84=4.584 W with inductor:33^2/84=12.964 W c) ratio---> 4.584/12.94=0.354