Consider a series RC circuit with an R = 3.0 and a capacitance of 14 µF being ch
ID: 1427433 • Letter: C
Question
Consider a series RC circuit with an R = 3.0 and a capacitance of 14 µF being charged to a voltage of 7.0 V. (Note, you will not include units in your answers.)
(a) If you wished the charging of this capacitor to have a vertical displacement of 4.0 DIV from 0 charge to fully charged, what value must you set the vertical gain on the oscilloscope to achieve this? V/DIV(units)=?
(b) What is the value of the horizontal sweep that you would need to use if you wished the characteristic time constant of this circuit to span 2.0 DIV on the oscilloscope screen? µs/DIV(units)=?
Explanation / Answer
a) 7V/4DIV = 1.75 V/DIV
b) RC = 3*14e-6 = 42e-6 = 42 µs so each DIV = 21 µs