A rectangular coil 0.10 m by 0.20 m is located in uniform magnetic field of B=0.
ID: 1382057 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Here ,
Area , A = 0.10 * 0.20 = 0.02 m^2
B = 0.25 T
a) perpendicular to the magnetic field ,
Flux = B*A* cos(0)
FLux = 0.25 * 0.02
Flux = 5 *10^-3 T.m^2
b)
for loop parallel to field
FLux = B*A* cos(90)
Flux = 0 T.m^2
c)
for angle 60 degree
FLux = B*A*cos(90 - 60)
FLux = 0.25 * 0.10 * cos(30)
Flux = 4.33 *10^-3 T.m^2