Consider the circuit in the diagram. The values the circuit components are as fo
ID: 1384263 • Letter: C
Question
Consider the circuit in the diagram. The values the circuit components are as followed: C is 0.75 uF, R is 15, and E is 9 V. Assume the switch has been in position "a" for a very long time, and has moved to position "b" at t = 0 s.
A) What is the time constant for this circuit?
B) What is the current in the circuit when t = 0 s ?
C) What is the current in the circuit when t = 25 uF ?
D) What is the voltage across the capacitor when t = 0 s ?
E) What is the voltage across the capacitor when t = 25 uF ?
Explanation / Answer
when connected to poin a for long time charge grows on the capacitor and the potential difference become equal to emf. after moved to switch b the decay of charge and potential takes place
A )
time constant ?? = R*C = 15*0.75e-6 = 1.125e-5 s = 11.2e-6 s
B) Io = E/R = 9/15 = 0.6 A
C) I = Io*e^-t/??
I = 0.6*e^-25e-3/11.2e-6
I = 0.064 A
D) V = 9 V
E) V = E*(e^-t/??) = 0.97 V