Consider the circuit in the drawing. ( R 1 = 4.0 ? , R 2 = 18 ? , V 1 = 34.0 V.)
ID: 2128781 • Letter: C
Question
Consider the circuit in the drawing. (R1 = 4.0 ?, R2 = 18 ?, V1 = 34.0 V.)
(a) Determine the magnitude of the current in the circuit.
A
(b) Determine the magnitude of the voltage between the points labeled A and B.
V
WORK &&& ANSWER PLEASEEEE! I DON'T GET IT!!!!
Explanation / Answer
i = emf/Req = (34-10)/(12+8+18+4) = 0.57143 A
b)
VA + V1 - i R2 = VB
==> VA _ VB = 34 - 0.57143*18 = 23.7 V