Map sapling A pair of constant forces of magnitude F 18.3 N is applied to opposi
ID: 1387693 • Letter: M
Question
Map sapling A pair of constant forces of magnitude F 18.3 N is applied to opposite sides of the axle of a top, as shown in the figure. The diameter of the axle is d 9.57 mm. the angle 8, which has a value of 32.9, describes the steepness of the top's sloping sides. The moment of inertia of the top about its spin axis is l 0.699 kg m What is the tangential acceleration at of the point labeled P, which is at a height of h m 3.99 cm above the floor? Number cm/ s frictionless floor O Previous 8 Give Up & View solution check Answer 0 Next d ExitExplanation / Answer
We know,
Torque on the top, T = F*(d/2) + F*d/2
= F*d
= 18.3*9.57*10^-3
= 0.175 N.m
now Apply, Torque = I*alfa
==> alfa = T/I
= 0.175/0.699
= 0.25 rad/s^2
From fig, tan(32.9) = R/h
==> R = h*tan(32.9)
= 3.99*tan(32.9)
= 2.58 cm
now Apply, a_tan = R*alfa
= 2.58*0.25
= 0.645 cm/s^2 <<<<<<<<-------------Answer