The figure below shows two parallel, straight wires that are very long. The wire
ID: 1398405 • Letter: T
Question
The figure below shows two parallel, straight wires that are very long. The wires are separated by a distance of 0.0200 m and carry currents of I1 = 7.80 A and I2 = 17.7 A. Find the magnitude and direction of the force that the magnetic field of wire 1 applies to a 1.5-m section of wire 2 when the currents have (a) opposite and (b) the same directions.
Chapter 21, Problem 86 GO The figure below shows two parallel, straight wires that are very long. The wires are separated by a distance of 0.0200 m and carry currents of 11, 7.80 A and 12-17.7 A. Find the magnitude and direction of the force that the magnetic field of wire 1 applies to a 1.5-m section of wire 2 when the currents have (a) opposite and (b) the same directions. wire 2 when the currents have (a) oppositelnd7.8tAandeem Wire 1 Wire 2 I2 -F Repulsion Attraction (a) Two long, parallel wires carrying currents I1 and 12 in opposite directions repel each other (b) The wires attract each other when the currents are in the same direction. (a) Direction (b) Direction Number Units Number UnitsExplanation / Answer
given,
distance between two wires = 0.020 m
current on wire1 = 7.8 A
current on wire2 = 17.7A
length of wire = 1.5m
since,
force / length = 2 * 10^-7 * I1 * I2 / distance between wires
putting the values,
force / 1.5 = 2 * 10^-7 * 7.8 * 17.7 / 0.02
force = 0.00207 N
a) if the current in the same direction wires will attract each other with the force of 0.00207 N
b) if the current in the opposite direction wires will repel each other with the force of 0.00207 N