Part A) What must the emf in the figure be in order for the current through 7.00
ID: 1399818 • Letter: P
Question
Part A) What must the emf in the figure be in order for the current through 7.00-OHM resistor to be 1.76 A? Each emf source has negligible internal resistance.Part B) What is the amount of current through the 24.0-V battery?
Part C) What is the amount of current through the 2.0-OHM resistor?
For part A, The answer is 8.05V. I know what the set up looks like, The set up looks like 0 = 24V-((1.76A*7OHM)) - I(3OHM).. but can you please show how to set that up?
I also would like step-by-step instructions on how to set up and solve B and C.
Explanation / Answer
here,
let the current in the 24 V battery be i1
let the current in 2 ohm resistance be i2
curent in 7 ohm resistance is 1.76 A
using KCL in the left smaller loop
E - 2 * i2 + 3 * i1 - 24 = 0 ....(1)
using KCL in the bigger loop
7 * 1.76 + 3 * i1 = 24
i1 = 3.89 A
using KVL
1.76 - i1 - i2 = 0
1.76 - 3.89 - i2 = 0
i2 = 2.13 A
as there is same potential in the parallel
E = 7 * 1.76 - 2 * 2.13
E = 8.05 V
(b)
the amount of current through 24 V battery is 3.89 A
(c)
the amount of current through 2 ohm resistor is 2.13 A