Part A) What must the emf in the figure be in order for the current through 7.00
ID: 1399817 • Letter: P
Question
Part A) What must the emf in the figure be in order for the current through 7.00-OHM resistor to be 1.76 A? Each emf source has negligible internal resistance.Part B) What is the amount of current through the 24.0-V battery?
Part C) What is the amount of current through the 2.0-OHM resistor?
For part A, The answer is 8.05V. I know what the set up looks like, The set up looks like 0 = 24V-((1.76A*7OHM)) - I(3OHM).. but can you please show how to set that up?
I also would like step-by-step instructions on how to set up and solve B and C.
Explanation / Answer
for part b )
use kirchoff law on outer loop
24 - 7(1.76) - 3I = 0
here I = current dispatched by 24 V battery
I = 3.89 A
part c )
total current = current dispatched by 24 battery
I = I1 + I2
I2 = current in 7 ohm register
3.89 = I1 + 1.76
I1 = 2.13 A