Part A) What is the x-component of the electric field at the position (x, y) = (
ID: 3899038 • Letter: P
Question
Part A) What is the x-component of the electric field at the position (x, y) = (4.7cm , 0cm)?
Part B) What is the y-component of the electric field at the position (x, y) = (4.7cm , 0cm)?
Part C) What is the x-component of the electric field at the position (x, y) = (-4.7cm , 0cm)?
Part D) What is the y-component of the electric field at the position (x, y) = (-4.7cm, 0cm)?
Part E) What is the x-component of the electric field at the position (x, y) = (0cm, 4.7cm )?
Part F) What is the y-component of the electric field at the position (x, y) = (0cm, 4.7cm)?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
E = kq / r^2
A)
E = 9*10^9*15*10^-9 / ((4.7-1.4)^2*10^-4) = -123966.94 i N/C
E = 1.2 * 10^5 N/C
B)
Ey = 0
C)
E = 9*10^9*15*10^-9 / ((4.7+1.4)^2*10^-4) = 36280.57 i N/C
E = 3.6 * 10^4 N/C
D)
Ey = 0
E)
E = 9*10^9*15*10^-9 / ((4.7^2+1.4^2)*10^-4) = 56133.056 * cos(theta) i - sin(theta) j
theta = arctan(4.7/1.4 ) = 73.41 deg
Ex = 56133.056*cos(73.41 deg) = 16027.172 i N/C
Ex = 1.6*10^4 N/C
F)
Ey = 56133.056*sin(73.41 deg) = 53796.3 (-j) N/C
Ey = 5.4 * 10^4 N/C