Mastering Physics: Homework #05 (phy 111) Google Chrome https:// mastering physi
ID: 1406802 • Letter: M
Question
Mastering Physics: Homework #05 (phy 111) Google Chrome https:// mastering physics.com /myct/itemView? assignment ProblemID 51748372 & offset 3next Session PHY 11 Fall 2015 Homework #05 hy 111 Problem 2.59 Problem 2.59 Part A If the faster stone takes 10.0 s to return to the ground, how long wi ake the slower stone to return? Two stones are thrown vertically upward from the ground, one with three times the initial speed of the other. Assume free fall t 3.33 s My Answers Give Up Correct Part B If the slower stone reaches a maximum height of H, how high (in terms of H) will the faster stone go? H Submit My Answers Give U Incorrect, Try Again, 7 attempts remaining Signed Resources previous l 9 of 9 l return to assignment Continue Provide FeedbackExplanation / Answer
here,
let the velocity of stones be v and 3*v
(a)
for faster stone ,
tf = 10 s
using seccond equation of motion
h = u * tf - 0.5 * g * tf^2
0 = 3 * v * 10 - 0.5 * 9.8 * 10^2
v = 16.33 m/s
for slower stone
using seccond equation of motion
h = u * ts - 0.5 * g * ts^2
0 = 16.33 *ts - 0.5 * 9.8 * ts^2
ts = 3.33 s
the time taken by the slower stone is 3.33 s
part B)
height reached by slower stone
using third equation of motion
v^2 - u^2 = 2 * g * H
0 - v^2 = - 2 * g * H
v^2 = 2 * g * H ...(1)
for faster stone
let the maximum height be hf
using third equation of motion
v^2 - u^2 = 2 * g * hf
o - (3v)^2 = 2 * hf * g
from equation (1)
9 * 2 * g * H = 2 * g * hf
hf = 9 * H
the faster stone will go 9 times the slower one