Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 17.20 Part A If two electrons are each 2.10×10 10 m from a proton, as sh

ID: 1407371 • Letter: P

Question

Problem 17.20

Part A

If two electrons are each 2.10×1010 m from a proton, as shown in the figure, find the magnitude and of the net electrical force they will exert on the proton. (Figure 1)

Part B

Find the direction of the net electrical force electrons will exert on the proton.

Enter your answer as an angle measured relative to the line connecting the proton and the right electron with counterclockwise being positive.

Figure 1 of 1

Problem 17.20

Part A

If two electrons are each 2.10×1010 m from a proton, as shown in the figure, find the magnitude and of the net electrical force they will exert on the proton. (Figure 1)

Fnet = ??????   N  

Part B

Find the direction of the net electrical force electrons will exert on the proton.

Enter your answer as an angle measured relative to the line connecting the proton and the right electron with counterclockwise being positive.

= ??????     

Figure 1 of 1

Explanation / Answer


The magnitude of each force vector is:
F= k qQ/d^2
In this case both the electron and the proton have the same charge but opposite sign of 1.6x10^-19 C
the constant k = 9x10^9
F= k qQ/d^2
F= k (1.6x10^-19)^2/(2x10^-10)^2
F= 5.76 x 10^-9 N
Horizontal components:
Total Horizontal Force = Fx = F + Fcos65
Fx = 5.76 x 10^-9 + 5.76 x 10^-9 x cos65 = 8.19 x 10^-9 N
Vertical component is only due to the force at the angle:
Total Vertical force = Fy = F sin65
Fy = 5.22x10^-9
Now consider the two together using Pythagoras theorem:
Total force = sqrt((8.19 x 10^-9)^2 + (5.22x10^-9)^2)
Total Force = 9.71 x 10^-9 N

direcion

theta = tan^-1(Fy/Fx)

theta = 32.51 degree