Problem 18.79 A fish-tank heater is rated at 85 W when connected to 120 V. The h
ID: 1424896 • Letter: P
Question
Problem 18.79
A fish-tank heater is rated at 85 W when connected to 120 V. The heating element is a coil of Nichrome wire. When uncoiled, the wire has a total length of 4.0 m .
Part A
What is the diameter of the wire?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Problem 18.79
A fish-tank heater is rated at 85 W when connected to 120 V. The heating element is a coil of Nichrome wire. When uncoiled, the wire has a total length of 4.0 m .
Part A
What is the diameter of the wire?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
d =Explanation / Answer
here by using the formula
R = rho * L / A
the resistivity of nichrome wire is rho = 1.1 * 10^-6 ohm m
P = V * I
R = V / I
R = V^2 / P
R = 120^2 / 85
R = 169.4 ohm
then put the values in the formula
169.4 = 1.1 * 10^-6 * 4 / (pie * r^2)
r = sqrt( 1.1 * 10^-6 * 4 / ( pie * 169.4))
r = 9.092 * 10^-5 m
so the diameter of the wire is
d = 2 * 9.092 * 10^-5 = 1.8 * 10^-4 m