In the rectangle of the figure the sides have lengths 7.54 cm and 15.7 cm, q1 =
ID: 1433818 • Letter: I
Question
In the rectangle of the figure the sides have lengths 7.54 cm and 15.7 cm, q1 = -5.96 ?C, and q2 = +1.83 ?C. With V=0 at infinity, what is the electric potential at (a) corner A and (b) corner B? (c) How much work is required to move a charge q Subscript 3 Baseline ? equals plus 3.69 ?C from B to A along a diagonal of the rectangle? (d) Does this work increase or decrease the electric potential energy of the three-charge system? Is more, less, or the same work required if q3 is moved along a path that is (e) inside the rectangle but not on a diagonal and (f) outside the rectangle?
1 92Explanation / Answer
Here,
q1 = -5.96 uC
q2 = 1.83 uC
a = 7.54 cm = 0.0754 m
b = 15.7 cm = 0.157 m
A) electric potential at corner is A = k * q1/b + k * q2/a
electric potential at corner is A = 9*10^9 * 1 *10^-6 * (-5.96/0.157 + 1.83/0.0754)
electric potential at corner is A = -1.23 *10^5 V
B)
electric potential at corner is B = k * q1/a + k * q2/b
electric potential at corner is A = 9*10^9 * 1 *10^-6 * (-5.96/0.0754 + 1.83/0.157 )
electric potential at corner is A = -6.07 *10^5 V
C)
work required to move the charge = q * (VB - VA)
work required to move the charge = 3.69 *10^-6 * 10^5 * (-6.07 + 1.23)
work required to move the charge = -1.79 J
D)
this work decreases the electric potential energy of the system