In the rectangle of the figure the sides have lengths 7.90 cm and 13.4 cm, q1 =
ID: 1463399 • Letter: I
Question
In the rectangle of the figure the sides have lengths 7.90 cm and 13.4 cm, q1 = - 5.73 ?C, and q2 = + 1.90 ?C. With V=0 at infinity, what is the electric potential at (a) corner A and (b) corner B? (c) How much work is required to move a charge q Subscript 3 Baseline ? equals plus 3.12 ?C from B to A along a diagonal of the rectangle? (d) Does this work increase or decrease the electric potential energy of the three-charge system? Is more, less, or the same work required if q3 is moved along a path that is (e) inside the rectangle but not on a diagonal and (f) outside the rectangle?
91 B- 92Explanation / Answer
distance beween q1 and A = 13.4 cm
q2 and A = 7.9 cm
at corner A )
V = kq1/r + kq2/r
V = k [ (-5.73 x 10^-6 / 13.4 * 10^-2) + (1.9 x 10^-6 /7.9 x 10^-2) ]
V = -168395.05 V
part b )
at corner B
V = k [ 1.90 x 10^-6 / 13.4 x 10^-2 - 5.73 x 10^-6 / 7.9 x 10^-2) ]
V = -525172.8698
part c )
WB-A = q(VA- VB)
W = -1.113 J
part d )
decrease
same
because q3 distance doesn not matter