Please answer parts A+B of the question and show all work. Thank you! (S%) Probl
ID: 1436178 • Letter: P
Question
Please answer parts A+B of the question and show all work. Thank you!
(S%) Problem 2: A defibrillator passes 10.5 A of current through the torso of a person for 0.012 s. A 50% Part (a) How much charge moves in C? tano CD 7 8 9 HOME COS Sin 4 5 6 cotan asino acoso 1 2 3 atan acotano sinho coshO tanho cotanh Degrees Radians BACKSPACE DEL CLEAR Submit Hint I give up! Hints 0% deduction per hint. Hints remaining: 1 Feedback: 1% deduction per feedback A 50% Part b) How many electrons pass through the wires connected to the patient? -Q Otheexpertta.com Grade Summary Deductions 0% 100% Potential Submissions Attempts remaining: S 3% per attempt) detailed viewExplanation / Answer
a) total charge = i*t
=10.5*0.012 C
= 0.126 C
b)number of electrons = total charge / charge of an electron
= 0.126 C/[1.6*10^-19C]
= 7.875 × 1017