Part B) Blocks A and B have a masses of 170 kg and 270 kg , respectively.(Figure
ID: 1446282 • Letter: P
Question
Part B) Blocks A and B have a masses of 170 kg and 270 kg , respectively.(Figure 2) The coefficient of static friction betweenA and B and between B and C is 0.300. The coefficient of static friction between the rope and peg E is 0.490. Pulley D rotates freely, and P = 20.0 N . If ? = 30.0 degrees , what is the smallest magnitude, T, of tension, T, that causes block B to move?
Part C) Block A has a mass of mA = 53.0 kg and rests on a flat surface. (Figure 3) The coefficient of static friction between the block and the surface is ?A = 0.210. The coefficient of static friction between the rope and the fixed peg B is 0.340. The width of the block is d = 0.300 m . Find the greatest mass, mC, that weight C can have such that block A does not move.
Explanation / Answer
in question their are 3 figures mention, and only one figure is given with no name. this fig for which question?