An object with mass 90 kg moved in outer space. When it was at location < 13, -3
ID: 1452839 • Letter: A
Question
An object with mass 90 kg moved in outer space. When it was at location < 13, -33, -5 > its speed was 13.5 m/s. A single constant force < 220, 330, -180 > N acted on the object while the object moved to location < 17, -41, -10 > m. What is the speed of the object at this final location?
I got the answer, I just can't seem to get it now that I am studying for a test. See if you can get this value.
(b) An object with mass 90 kg moved in outer space. When it was at location its speed was 13.5 m/s. A single constant force (b) An object with mass 90 kg moved in outer space. When it was at location its speed was 13.5 m/s. A single constant force N 220, 330, -180 > N acted on the object while the object moved to location m. What is the speed of the object at this final location? final speed = 12.7725 12.81 m/sExplanation / Answer
m=90kg, r1 =13i^-33j^-5k^, v1 =13.5m/s
F=220i^+330j^-180k^
r2=17i^-41j^-10k^, v2 =?
displacement vector r =r2-r1 =(17i^-41j^-10k^)-(13i^-33j^-5k^)=4i^-8j^-5k^
work done on object =chnage in kinetic energy of object
=>F.r =.5*90*(v2^2-v1^2)
=>(220i^+330j^-180k^) .(4i^-8j^-5k^) =45*(v2^2-13.5^2)
=>220*4-330*8+180*5 =-860 =45*v2^2-8201.25
=>45*v2^2=7341.25 =>v2^2=163.13 =>v2=12.77m