An object with mass 60 kg moved in outer space. When it was at location < 13, -1
ID: 2181244 • Letter: A
Question
An object with mass 60 kg moved in outer space. When it was at location < 13, -19, -3 > its speed was 3.5 m/s. A single constant force < 220, 320, -120 > N acted on the object while the object moved from location < 13, -19, -3 > m to location < 18, -11, -8 > m. Then a different single constant force < 150, 230, 220 > N acted on the object while the object moved from location < 18, -11, -8 > m to location < 22, -17, -3 > m. What is the speed of the object at this final location?final speed = m/s
Explanation / Answer
r01 = (18-13)i + (-11- (-19))j + (-8 - (-3))k = 5i + 8j - 5k
|r01| = 5^2 + 8^2 +5^2 = 10.68 m
|F1| = 220^2 + 320^2 + 120^2 = 406.45 N
a =F1/m = 406.45/60 = 6.77 m/s2
v2 - u^2 = 2as
v^2 - 3.5^2 = 2 x 10.68 x 6.77
v = 12.52 m/s
again similarly,
R02 =42 + 62 + 52 = 8.77 m
a = 1502 + 2302 + 2202 / 60 = 5.86 m/s2
v2 - u^2 = 2as
v^2 - 12.52^2 = 2 x 8.77 x 5.86
v = 16.22 m/s