An object with mass 4.0 k g is executing simple harmonic motion, attached to a s
ID: 2279506 • Letter: A
Question
An object with mass 4.0kg is executing simple harmonic motion, attached to a spring with spring constant 300N/m . When the object is 0.015mfrom its equilibrium position, it is moving with a speed of 0.45
Part A: Calculate the amplitude of the motion
I believe we need to use the equation x = Acos(omega)t and v = -A(omega)Sin(omega)t to solve this problem but I keep getting the answer wrong when I plug it into mastering physics. I only have 1 try left and need to get it right!
Part B: Calculate the max speed obtained by the object
Thanks so much guys!
m/s.
Explanation / Answer
Total energy of the system = 0.5*m*v^2 + 0.5*k*x^2 = 0.43875
When the mass is at its extreme all the energy is stored in the spring
k*A^2 =0.43875
A = 0.076
when the mass is in its equilibrium position it has maximum velocity
0.5*m*v^2 = 0.43875
v= 0.486