I remove 250 grams of ice cubes from a freezer and drop it into a bottle of soda
ID: 1464842 • Letter: I
Question
I remove 250 grams of ice cubes from a freezer and drop it into a bottle of soda. The soda is at room temperature, 20 degree C. Assume this is a new 1 L bottle. The freezer is set to a chilly7 degree F. Neglect any heat exchange in moving the ice to the soda, so the initial temperature of the cube is that of the freezer. Further neglect any exchange between the system and its environment. Assume the thermal properties of soda are the same as water. Find the Equilibrium condition. Report mass and temperature for each phase that exists once equilibrium has been achieved.Explanation / Answer
Equilibrium condition is
heat gained by ice = heat lost by soda
mi*Si*dTi = mW*Sw*dTw
mi is the mass of the ice = 250 g = 0.25kg
Si is the specific heat of ice = 2030 J/kg*C
dTi is the change in temparature of ice
mw is the mass of the water or soda = density*volume = (1000 kg/m^3)*(10^-3 m^3) = 1 kg.........
since 1L = 10^-3 m^3
Sw is the specifice heast capacity of water = 4186 J/kg*C
dTw is the change in temparature of soda
Converting 7F into celsius
then C/5 =(F-32)/9 = (7-32)/9 = -2.77
C = -13.88 degree C
then heat gained by ice at -13.88 degree C is Q1 = (mi*dT1*Si) +(mi*Lf) + (mi*Sw*T) = (0.25*13.88*2030) +(0.25*333550)+ (0.25*4186*T) = 90431.6+1046.5*T
T is the equlibrium temparature
and heat lost by the water = mw*Sw*dT2 = 1*4186*(20-T)
then 1*4186*(20-T) = 90431.6+1046.5*T
83720-90431.6 = (1046.5+4186)*T
T = -1.28 degree C
--------------------------------------------------------
different phases of ice
phase 1 : only ice
mass of ice is mi = 0.25 kg
temparature change is dT = 13.88 degree C
Phase 2 : ice to water
mass is m = 0.25 g
temparature change is zero
phase 3:
only water