Mechanical waves? Explain this chart to me (I have the answer and graph) I know
ID: 1488852 • Letter: M
Question
Mechanical waves? Explain this chart to me (I have the answer and graph)
I know this is the wave equation (for t=0, wavelength=1.5m, and amp=1)
Set t = 0 s:
y = A cos [ 2?(x/?)] = cos [ 2?(x/1.5m)]
For (b), it is both on 0 and 1 at different positions. The problem is, when I put any position into the equation, I constantly get .98 or .99, nearly 1. At 1.5 m it's supposed to be 0 as you can see, but when I put it in
cos [ 2?(1.5m/1.5m) = .99
What is going on?
6. .v 1.0 -1 1.5 3.0 (c) The wavelength of the wave is = v/-(3.0 m/s)/(2.0 Hz)-1.5 m.Explanation / Answer
the waves indicate that it is sinusoidal waves so instead of Cos , you must use Sin
then you will get Amplitude 0 at 1.5 m