Consider an object with s =12cm that produces an image with s =15cm. Note that w
ID: 1491206 • Letter: C
Question
Consider an object with s=12cm that produces an image with s=15cm. Note that whenever you are working with a physical object, the object distance will be positive (in multiple optics setups, you will encounter "objects" that are actually images, but that is not a possibility in this problem). A positive image distance means that the image is formed on the side of the lens from which the light emerges. PART G What is the image distance?
PART I What is the x coordinate of the object? Keep in mind that a real image and a real object should be on opposite sides of the lens.
Explanation / Answer
S' represents image distance ( distance from image to lense) = 15 cm
x-coordinate of the object is S = 12 cm