The diagram below shows a wire loop moving downward through a magnetic Field of
ID: 1503586 • Letter: T
Question
The diagram below shows a wire loop moving downward through a magnetic Field of 2 Tesla with a constant velocity v = 2 m/sec. Gravity is also pulling it in the same direction. The loop has length b =20 cm, width a = 10 cm, and a mass of 20 grams. The resistance of the wire loop is.01 Ohms. The acceleration of gravity is 9.8 m/s. Assume that at time t=0, the loop is just exiting the field, as shown in the diagram. Find the current in the loop, and determine the direction of the current. Sketch a graph of the current as a function of time. In order to keep the loop moving at a constant velocity, an external force is required. (Otherwise gravity would make it accelerate!) Find the magnitude and direction of this external force as the loop is moving through the field.Explanation / Answer
a)
EMF induced = BVL
current = BvL/R
here L = a
i = 40 A( anti clockwise direction)
b)
since induced EMF is constant
the graph between i and t will be straight line parallel to x axis
c)
Fb + mg + F = 0
Fb = ia b = -8N
mg = 0.196
therefore
F = 7.804N downward