Problem 14.84 A bolt of mass 2.10×10 2 kg moves with SHM that has an amplitude o
ID: 1512848 • Letter: P
Question
Problem 14.84
A bolt of mass 2.10×102 kg moves with SHM that has an amplitude of 0.235 m and a period of 1.515 s . The displacement of the bolt is + 0.235 m when t=0.
Part A
Find the displacement of the bolt at time t = 0.490 s .
-0.105
SubmitMy AnswersGive Up
Answer Requested
Part B
Find the magnitude of the force acting on the bolt at time 0.490 s .
Part C
Find the direction of the force acting on the bolt at time t = 0.490 s .
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part D
What is the minimum time required for the bolt to move from its initial position to the point x = -0.175 m ?
Please help me with parts B and D
Thank you
Problem 14.84
A bolt of mass 2.10×102 kg moves with SHM that has an amplitude of 0.235 m and a period of 1.515 s . The displacement of the bolt is + 0.235 m when t=0.
Part A
Find the displacement of the bolt at time t = 0.490 s .
x =-0.105
mSubmitMy AnswersGive Up
Answer Requested
Part B
Find the magnitude of the force acting on the bolt at time 0.490 s .
Part C
Find the direction of the force acting on the bolt at time t = 0.490 s .
+x-direction -x-directionSubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part D
What is the minimum time required for the bolt to move from its initial position to the point x = -0.175 m ?
Please help me with parts B and D
Thank you
t = sExplanation / Answer
m = 2.1*10^-2 kg
A = 0.235 m
T = 1.515 s = 2*pi*sqroot(m/k), so k = 0.36
and w = sqroot(k/m) = 4.14
x = Acos(wt + phi)
x = 0.235cos(4.14t + phi)
at t = 0
0.235 = 0.235cos(phi), phi = 0
x = 0.235cos(4.14t)
at t= 0.490
x = -0.10408 m
F = -kx = 0.037469 N
Direction, positive x axis
at x = -0.175m
t = 0.582 s