Consider an object with s=12cm that produces an image with s=15cm. Note that whe
ID: 1524205 • Letter: C
Question
Consider an object with s=12cm that produces an image with s=15cm. Note that whenever you are working with a physical object, the object distance will be positive (in multiple optics setups, you will encounter "objects" that are actually images, but that is not a possibility in this problem). A positive image distance means that the image is formed on the side of the lens from which the light emerges.
What is the image distance? A lens placed at the origin with its axis pointing along the x axis produces a real inverted image at x=24cm that is twice as tall as the object. What is the image distance?
Explanation / Answer
we are asked to find the image distance and that is already given in the problem
image position=-24 cm
so image distance= 24 cm