Part A: In a gas that is a mixture of water (two H and one O) and carbon dioxide
ID: 1550780 • Letter: P
Question
Part A:
In a gas that is a mixture of water (two H and one O) and carbon dioxide (one C and two O), if the water has average velocity of 707 m/s, what is the average velocity of the carbon dioxide molecule?
Part B:
An oxygen molecule in a flame at 2000 K would have an average energy in joules
a. [1.66 x 10 ^ -10]
b. [1.38x10 ^-20]
c. [2.76 x 10 ^-20]
d. [4.14 x 10 ^-20]
Part C:
Which of these are not fundamental particles, but are composites of quarks held together by gluons?
Select all that apply.
a. Protons
b. Neutrons
c. Mesons
d. Electrons
Explanation / Answer
A) VH2o/ VCO2= sqroot ( MCo2/ MH2o)
707/ VCO2 =sqroot ( 44/18)
Vco2= 453.205 m/s apprx
b)K =1/2 KT = 1/2 ( 1.38 x 10^-23) (2000) = 1.38 x 10^-20 J
c) protons and mesons