Consider an electron (m=9.11X10-31 kg and q=-1.6X10-19 C) traveling to the right
ID: 1561354 • Letter: C
Question
Consider an electron (m=9.11X10-31 kg and q=-1.6X10-19 C) traveling to the right at a constant speed of 3X104 m/s and entering into a uniform, 0.35T magnetic field which points out of the page as shown in the figure. When the electron enters the field, its path will have radius equal to _______m and it will travel in the ( clockwise / counterclockwise ) direction. Round your answer to the nearest integer and enter it in exponential notation (ex// 2E-3). Choose and copy the "clockwise" or "counterclockwise" exactly for answer two.
Explanation / Answer
equate energy
magnetic force = centripetal force
QVB = mV^2/r
r = mV/QB
r = 9.1*10^-31*3*10^4 / (1.6*10^-19*0.35)
r = 4.875*10^-7 m (radius of circle)
using right hand thumb rule direction of path will be clockwise