Please answer parts A and B. Problem 14.72 ) Part A Constants A copper calorimet
ID: 1573722 • Letter: P
Question
Please answer parts A and B.
Problem 14.72 ) Part A Constants A copper calorimeter can with mass 0.560 kg contains 0.190 kg of water and 0.014 kg of ice in thermal equilibrium at atmospheric pressure. What is the temperature of the ice-water mixture? Express your answer in degrees Celsius as an integer. LIGAZp 6 + O 9 ? Submit Request Answer Part B If 0.760 kg of lead at a temperature of 255 °C is dropped into the can, what is the final temperature of the system? (Assume no heat is lost to the surroundings.) Express your answer in degrees Celsius to three significant figures. VE AZp o e ? T = T = Submit Request AnswerExplanation / Answer
(A) temp of ice-water mixture,
T = 0 deg C
(B) Assuming no heat loss,
heat released by lead = heat absorbed by copper + by water + by ice
( Q = m C deltaT)
0.760 x 0.128 x (255 - T) = 0.190 x 4.186 x (T - 0) + 0.560 x 0.385 x (T - 0) + (0.014 x 334) + (0.014 x 2.108 x (T - 0))
24.81 - 0.09728T = 0.79534T + 0.2156T + 4.676 + 0.029512T
T = 17.7 deg C ..........Ans