Can someone please help me with problem 10? ID webassign.net 2A Sp2018 Assgt10 t
ID: 1583756 • Letter: C
Question
Can someone please help me with problem 10?
ID webassign.net 2A Sp2018 Assgt10 tice Another Version Inbox 1547@mail.fresnostate.edu - Fresno State Mail (e) Calculate its kinetic energy at C. 0.0977 Need Help? ReadIt 10. 2/3 points| Previous Answers SerCP11 5.P075 My Notes Ask Your Te A ski jumper starts from rest 47.0 m above the ground on a frictionless track and flies off the track at an angle of 45.0° above the horizontal and at a height of 19.5 m above the ground. Neglect air resistance. (a) What is her speed when she leaves the track? 23.2164 m/s (b) What is the maximum altitude she attains after leaving the track? 33.25 (c) Where does she land relative to the end of the track? Need Help?Read It 11 414 points I Previous Answers SerCP11 5 P076. My Notes Ask Your A 5.9-kg block is pushed 2.7 m up a vertical wall with constant speed by a constant force of magnitude F applied at an angle of = 30° with the horizontal, as shown in the figure below. If the coefficient of kinetic friction between block and wall is 0.30, determine the following. (a) the work done by FExplanation / Answer
First we calculate the time taken to reach the end of the track
-19.5 m = (23.21 m/s sin45) t - 1/2(9.8 m/s^2)t^2
4.9 t 2 -16.41 t -19.5 = 0
t = 4.27 s
The horizontal distance she travelled is ,
x = (23.21m/s cos 45) t = 16.41 m/s *4.27 s
x = 70.07 m