Can someone please help me with part A? :) In Europe, the standard voltage is 23
ID: 1426328 • Letter: C
Question
Can someone please help me with part A? :)
In Europe, the standard voltage is 230 V (rms). AC, and 50 cycles/s. Suppose you take your 6.00 W electric razor to Rome and plug it into the receptacle (with an adapter to fit the receptacle but not to change the voltage). (The standard voltage in the United States is 120 V (rms), AC, and 60 cycles/s.) What power will it draw in Rome? W What rms current will run through the razor in the United States and in Rome? I(rms, USA) = A i(rms, Rome)= A Is the razor in danger of being damaged by using it in Rome without a voltage adapter? (Assume the razor will be damaged if it carries a current 20% larger than its standard operating current in the United States.) If you want to use the razor m Rome without damaging it, what type of transformer would you need? Express your answer as a ratio between the number of winding in the primary coil in comparison to the secondary coil. N_p/N_s= IS if What is the resistance of your razor? You bring an electric razor designed for the United States with a power rating of P_USA =6.00 W WITH YOUR TRIP TO ROME. The standard voltage in the United States is V(rms, USA)=120 V, standard voltage in Rome is V(rms, Rome)=230 V. resistance R of the razor is intrinsic to the device, so this remains constant regardless of where you use it. Knowing this, wo can set up a proportionality to solve for the power drawn by the razor in Rome. Once we know the power consumed by the razor in the two locations, we can calculate the root mean square current drawn by the razor in each case. If the current increases by a lot, then the razor is in danger of bang damaged. In order to decrease the current through the razor, we will need to use a step-down transformer to decrease the European standard voltage to the United States standard voltage; to determine the ratio of the number of turns in the two coils of the transformer, we can compare the two standard voltages. Finally, we can find a value for R from the power drawn and the standard voltage in the United Stales. Supporting Materials PcastExplanation / Answer
Power rating = P = 6 W
rms Voltage in america = V' = 120 volts
using the formula
P = V'2 /R
6 = 1202 / R
R = 2400 ohm
In Rome , V = 230 volts
so power drawn = P' = V2/R = 230 x 230 / 2400 = 22.04 watt