Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Three forces are applied to a wheel of radius 0.350 m, as shown in the figure (F

ID: 1585594 • Letter: T

Question

Three forces are applied to a wheel of radius 0.350 m, as shown in the figure (Figure 1). One force is perpendicular to the rim, one is tangent to it, and the other one makes a 40 0 angle with the radius. What is the magnitude of the net torque on the wheel due to these three forces for an axis perpendicular to the wheel and passing through its center? Submit Part B What is the direction of the net torque in part (A) into the page out of the page. Correct gure 1 11.9 N Provide Feedback Ne 14.6 N 40,0 8.50 N

Explanation / Answer

here,

radius , r = 0.35 m

theta = 40 degree

the magnitude of net torque on the wheel due to these forces , T = 11.9 * r * sin(0) + r * 14.6 * sin(theta) - 8.5 * r * sin(90) N.m

T = 11.9 * 0.35 * sin(0) + 0.35 * 14.6 * sin(40) - 8.5 * 0.35 * sin(90) N.m

T = 0.31 N.m

the magnitude of net torque on the wheel due to these forces is 0.31 N.m